Header image
    Pradžia |  Veislės istorija  | Veislės tipai  | Charakteristika  |  Šunys  | Šuniukai | Nuotraukos | In memoriam | Kontaktai

CHARAKTERIS, SPECIFIKA, SVEIKATA

Dzeko raselo terjerai Ultra

Abiejų tipų Džeko Raselo terjerai kupini nesibaigiančios energijos ir judrumo, yra labai protingi ir sumanūs, pasižymi karštu temperamentu, atkakliu ir nepriklausomu charakteriu. PJRT -  šuo su humoro jausmu. Žmones stebina jų sugebėjimas aukštai šokinėti, gaudyti skraidančias lėkštes, ar žaibo greičiu vytis kamuolį ar pagaliuką. Taip yra dėl stipraus medžioklės instinkto, kuris verčia juos nuolat kažką gaudyti, medžioti, persekioti... Dėl to jų niekada negalima paleisti iš akiračio.

Parson Jack Russell terrier


Elgesys. Šios veislės šunys nuo daugelio kitų skiriasi pastoviu elgesiu, mažiau loja, yra švelnesni ir meilūs žmogui. Bet jie - tikri avantiūristai, nuolat ieškantys vis naujų nuotykių. PJRT mėgsta šeimos draugiją, bet nepamirškite apie būtinybę pajudėti ir kažkokios veiklos suradimą savo augintiniui. Tai nedideli, raumeningi, bet sausi, lankstūs ir judrūs šuniukai su didelio šuns širdimi, drąsa ir protu. Dėl nedidėlio ūgio jį patogu laikyti tiek bute, tiek priemiestyje, tiek pasiimti su savimi į bet kokią kelionę ar iškylą gamtoje. PJRT visuomet pasiruošę veiklai, yra supratingi ir linksmi kompanjonai, savo ekscentrišku būdu priverčiantys juos pamilti visus aplinkinius. Kaip ir dauguma terjerų, PJRT kiek užsispyrę, visada siekia savo tikslo, bet šeimininkas jiems išlieka didelis autoritetas.

pastoriaus raselo terjerai Ultra


Vaikai. Vyresniems vaikams (nuo 6 m.) ar šiaip žmonėms, mėgstantiems aktyvų gyvenimo būdą - tai puikus, supratingas ir nenuilstantis kompanionas. Vaikai mėgsta šios veislės šunis, nes jie labai draugiški, judrūs ir visada pasiruošę žaidimams. Tai tikriausiai viena žaismingiausių veislių. Bet vėlgi – tai ne žaisliukas! Jaunesnius nei 6 metų vaikus palikti vienus be priežiūros su terjerais nerekomenduojama! Nors jie gana kantrūs, ir neturi agresijos žmogui, bet ilgainiui tampomi už ausų, uodegų ar kentėdami nuo kitų grubių mažiems vaikams būdingų „tyrinėjimo“ procedūrų – kaip ir dauguma mažų šunų, gali gintis. Tiesiog tokį elgesį jie priima kaip pavojų savo gyvybei, todėl nuo nemalonių pojūčių stengiasi išsisukti visais įmanomais būdais. Be to, savo judrumu, šokinėjimu gali išversti mažylį iš kojų, o šis – krisdamas susižeisti. Ir žinoma, daug ašarų praliejama, nes tiek šuniui, tiek mažam vaikui reikalingi tie patys žaislai, o po šuns „pažaidimo“ jie neretai būna tiesiog sugraužti... Todėl suaugęs žmogus visuomet turi būti šalia, kad padėtų išvengti galimų konfliktų, bei mokytų tinkamo elgesio abu – tiek vaiką, tiek šunį. Jie šauniai sutaria su gerai besielgiančiais vaikais, daugybė jaunų šeimų augina PJRT, bet jei jūsų vaikui yra leidžiama viskas, atsisakykite minties įsigyti terjerą.

pastoriaus dzeko raselo terjerai


Dresūra. Jeigu dirbate po 10 valandų per parą ir per dieną šuniui galite skirti tik pusvalandį, pamirškite svajones apie „džeką“. Jiems reikalingi nemaži fiziniai krūviai, ilgesni pasivaikščiojimai, kad galėtų išlieti energiją ir taisyklingai vystytis. Tam puikiai tinka ir agility - sportas su šunimis (čia Parsonai – viena populiariausių veislių).  PJRT puikiai pasiduoda dresūrai - ne veltui juos dažnai galima išvysti vaidinant reklamose, kino filmuose ar parodomosiose dresūros programose. Bet reikia pažymėti, kad dirbant su jais reikia tikrai daug kantrybės ir atkaklumo. Jie lengvai supranta ko iš jų norima, bet va rasti būdą, kaip tai užtvirtinti – šeimininko sugebėjimų išbandymas... Griežta dresūra ar muštras jiems netinka - norimo rezultato pasieksite tik tarpusavio supratimu ir žaidimo forma. Jei terjeras tą dieną nebus nusiteikęs mokytis – galite net nevargti, rezultate tik susigadinsite nuotaiką ir vis tiek nieko nepasieksite. Nenusiminkite, nes mokosi jie noriai ir tikrai turi tam gabumų. Jų neišmokysi tiksliai kaip laikrodis vykdyti komandų (tam labiau tinka tarnybinės veislės), beatodairiško paklusnumo, greičiau jie linkę improvizuoti ir vykdyti komandas tik jiems būdingu stiliumi - su humoru. Mušamas terjeras gali tapti agresyvus arba pernelyg bailus. Tiesiog jiems reikalinga disciplina ir atitinkamas tonas, primenantis kas galima, o kas – ne. Neauklėjamas PJRT gali tapti tikru chuliganu.

pastoriaus dzeko raselo terjerai Ultra


Charakteris. PJRT labai prisiriša prie žmonių ir juos nuoširdžiai myli mokėdamas ir prajuokinti, ir prisimeilinti, ir nustebinti savo vis naujais sugebėjimais. Jei jums šlykštūs “šlapieji” šuniški bučiniai – atsisakykite idėjos laikyti PJRT, nes šis lipšnus padaras niekada nepraleis progos nulaižyti jus ar svečius nuo galvos iki kojų. Mylimą šeiminką jis pasiryžęs lydėti visur ir visada, jei būtų galimybė, jis sekiotų paskui kaip šešėlis... Žmogaus kompaniją jis vertina labiau negu šunų, bet šeimoje visgi mėgsta išsirinkti vieną autoritetą ir griežtai laikosi hierachijos laiptų. Savo būdu jie linkę dominuoti visur, todėl nuolat tikrina savo galimybių ribas ir vis bando tapti lyderiais šeimoje ir tarp gentainių. Nenusileiskite, nes vieną dieną galite pajusti, , kad šis mažas gudruolis jau valdo situaciją! Nepaisant to, jų charakteris išties nepakartojamas ir pavergiantis, tik tiek, kad šis šuo privalo būti mokomas „etiketo“ taisyklių nuo mažens be išimčių ir vyresniame amžiuje – t.y mokymasis ir tobulėjimas vyksta nuolat. Tokios „proto mankštos“ tiek suartina šunį ir šeimininką, tiek daro šį šunį patrauklų aplinkiniams.
Kaip bet kuris terjeras, kartais mėgsta pasipešti - dėl konkurencijos, noro dominuoti, pavydo, saugodamas teritoriją arba žaisliuką. Nuo mažens bendraudami su įvairiais šunimis „džekai“ užauga draugiškesni ir žaisdami nuvaro nuo kojų stambesnius kompanionus.  

pastoriaus dzeko raselo terjerai

Medžioklės instinktas. Ne bėda, jei jūs nemedžiojate, bet privalote suvokti, kad vaikytis katiną kieme arba kiškį laukuose, pakelti balandį į orą – verčia šio šuns prigimtis... Medžioklės instinktas verčia šį mažą šunelį nuolat veikti! Vaikštinėjant netoli judrių kelių, būtina nepamiršti prisirišti augintinio – besivydamas „grobį“, jis pamiršta bet kokį atsargumą. Jei namuose turite kitokių smulkių gyvūnų, neauklėjamas PJRT gali pradėti juos medžioti. Supažindinus juos nuo mažumės, įmanoma auginti drauge, bet palikti be priežiūros griežtai nerekomenduojama. Jei namuose jau yra katinas, mažas šuniukas susigyvens, bet suaugusiam šuniui į namus atnešti kačiuką – tabu!


Sveikata. Pastoriaus Džeko Raselo terjerai laikomi viena sveikiausių šunų veislių, nes juos veisiant labai ilgai laikytasi itin griežtų sveikatos reikalavimų – buvo tikrinama klausa, regėjimas, sąnarių būklė ir psichika. Iš jų rimčiausios genetinės ligos – labai retai, bet pasitaikantis visiškas arba dalinis kurtumas, todėl verčiau nerizikuokite pirkti šunelio iš nepažistamų rankų ar nepatikimų veisėjų. Praėję sveikatos patikrą ir turintys menkiausių sveikatos sutrikimų atsakingų veisėjų šuniukai nebeveisiami ir sterilizuojami.
Ilgą laiką šie terjerai gyveno tiesiog tvartuose, fermose, dirbdavo sunkiomis sąlygomis medžioklėse, kur patirdavo didelius fizinius krūvius, todėl išlikdavo tik stipriausi ir atspariausi šunys. Dabar, nebelikus natūralios atrankos, ir ne visuose klubuose reikalaujant tokios griežtos sveikatos kontrolės, kiek padaugėjo nerimtų susirgimų, bet šių šunų jokiu būdu nebutų galima priskirti prie probleminių. Kaip baltakailiai (tas pats kaip žmonėse – baltaodžiai), gali būti jautresnės odos, linkę į alergijas, bėrimus ar virškinimo sutrikimus. Paprastai šios problemos išprendžiamos tinkamai parinkus ar pakeitus kokybišką ėdalą.

parson jack russell terrier

Priežiūra. PJRT nebūtina ypatinga priežiūra, dietų laikymasis, tereikia laiku paskiepyti bei tinkamai maitinti. Visų tipų kailio priežiūra nesudėtinga. Kadangi tai neišrankus ir ištvermingas šuo, nuo mažens pripratinus ir įrengus tinkamą voljerą su šilta būda, galima laikyti netgi lauke. Nors be abejo, gyvendamas namuose, šis augintinis suteikia daugiau džiaugsmo.

parson and jack russell terrier

Parodos. Pastoriaus Džeko Raselo terjerų mylėtojai nesiūlo įsigyti šio šuns svajojantiems vien apie parodinę šlovę.. Daugelis mano, kad veislinis ir kilmingas gali būti tik išoriškai išskirtinis šuo, todėl vargu ar kada šiam prasčiokiškos išvaizdos terjerui pavyks iškovoti „Best in Show“ titulą viename ringe su išpuoselėtomis dekoratyvinėmis veislėmis arba gracingais kurtais. Gal šiems terjerams ir trūksta išskirtinio grožio, bet jų charakteris nesulyginamas su jokia kita šunų veisle. Ir čia taip norisi priminti posakį - svarbu ne išorė, o vidus!

Taigi, jeigu jūs esate energingas, turintis humoro jausmą, nesate nervingas, mėgstate pasivaikščiojimus gamtoje ar sportą ir priimate PJRT tokius, kokie jie s yra - galite rinktis PJRT ir mėgautis puikia kompanija bei džiaugsmu, kurį jie tikrai suteiks. Tai šunys ne kiekvienam, bet jie iš tiesų nepakartojami. Ir žinantyis šią veislę niekada nesupainios jos su jokia kita, kurio tipo Raselo terjeras bebūtų...

 

 
© Ultra 2006